Domov > Obvestila > Dr. Igor Serša: Vpliv toka krvi na dinamiko raztapljanja krvnih strdkov

Dr. Igor Serša: Vpliv toka krvi na dinamiko raztapljanja krvnih strdkov

Datum objave: 19. 5. 2010
Vir: Ponedeljkov fizikalni kolokvij
Ponedeljek, 24. maja 2010, ob 16:15 v predavalnici F1, FMF UL, Jadranska 19, Ljubljana
Pred predavanjem vse udeležence vabimo na čaj!

Povzetek:

Dr. Igor Serša, Institut Jožef Stefan, Fakulteta za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani in Center odličnosti EN-FIST

Vpliv toka krvi na dinamiko raztapljanja krvnih strdkov

Srčnožilne bolezni predstavljajo enega izmed najpogostejših vzrokov smrti v razvitem svetu. Ključni dogodek vseh srčnožilnih bolezni je razvoj ishemične poškodbe tkiva, ki nastane kot posledica delne ali popolne zapore žilnega lumna s krvnim strdkom. Krvni strdek lahko odstranimo mehansko s katetrskim posegom, oziroma ga poskušamo raztopiti (tromboliza), ko katetrski poseg ni mogoč. Dosedanje razumevanje trombolize je bilo usmerjeno predvsem v proučevanje biokemijskih reakcij, ki prožijo raztapljanje krvnega strdka. Rezultati naših meritev trombolize umetnih neokluzivnih krvnih strdkov kažejo na to, da na potek trombolize krvnega strdka močno vplivajo tudi mehanske sile, ki nastanejo kot posledica toka krvi vzdolž kanala skozi strdek. Predstavil bom rezultate magnetnoresonančne in optične mikroskopije, ki potrjujejo naše domneve o vplivu mehanskih sil toka krvi na potek trombolize, kot tudi ustrezen matematični model, ki opisuje potek trombolize.