Umrl je akad. prof. dr. Gabrijel Kernel (1932 - 2025)
Z globoko žalostjo sporočamo, da nas je v torek, 22. januarja 2025, zapustil akad. prof. dr. Gabrijel Kernel, član SAZU, zaslužni profesor Univerze v Ljubljani in zaslužni znanstvenik Instituta Jožef Stefan.
Profesor Kernel je odločilno prispeval k razvoju področja eksperimentalne fizike delcev v Sloveniji. Med leti 1957 in 1965 je na Institutu Jožef Stefan s sodelavci gradil comptonski spektrometer in sodeloval pri prvih meritvah absorpcije žarkov gama na atomskih jedrih. V letih 1966 in 1967 je na Univerzi v Oxfordu meril inverzne fotojedrske reakcije in preizkušal invariantnost na obrat časa, po povratku na Institut Jožef Stefan pa je proučeval fotojedrske procese. V letih med 1975 in 1982 je kot član mednarodne kolaboracije Omicron v CERNu gradil spektrometer za pione. Okrog sebe je nabral ekipo mlajših sodelavcev in do leta 1982 meril preseke za sipanje pionov na jedrih, zavorno sevanje pionov na protonu ter redki razpad nevtralnega piona v par elektron-pozitron. Pri osrednji meritvi s spektrometron Omicron, študiju tvorbe pionov blizu praga, je bil v letih 1981-1982 vodja kolaboracije. Leta 1984 se je z mlajšimi sodelavci vključil v mednarodno kolaboracijo ARGUS v raziskovalnem središču DESY v Hamburgu, kjer so prvi izmerili mešanje nevtralnih mezonov B. Tu je vodil skupino raziskovalcev, ki je določila vrednost sklopitvene konstante močne interakcije in izmerila več presekov za dvofotonske reakcije. Po vključitvi v kolaboracijo DELPHI leta 1998 je sodeloval pri določitvi sklopitvenega parametra treh šibkih umeritvenih bozonov in pri analizi asimetrije naprej-nazaj pri razpadih šibkega bozona Z0 v par kvark b-antikvark b.
Profesor Kernel je bil ne le vrhunski znanstvenik, temveč tudi predan pedagog in mentor, ki je navdihnil generacije mladih fizikov. Bil je ključen za razvoj študija fizike delcev na Univerzi v Ljubljani ter izjemen mentor pri diplomskih, magistrskih in doktorskih delih. Predvsem pa je bil čudovit človek in sodelavec, ki je znal vselej prisluhniti svojim mlajšim kolegom in z njimi deliti svoje razkošno znanje.
Svojcem izrekamo iskreno sožalje.
