Domov > Obvestila > Večeri na astronomskem observatoriju

Datum objave: 5. 11. 2018
Vir: Splošno obvestilo
Četrtek, 8. 11. 2018 ob 18h na AGO Golovec

Astronomsko geofizikalni observatorij (AGO) Fakultete za matematiko in fiziko,  (Pot na Golovec 25, Ljubljana - zemljevid ) prireja vsak drugi četrtek v mesecu dogodek "Večeri na astronomskem observatoriju". Program sestavlja mesečno tematsko predavanje in delavnica opazovanja s teleskopom.

Brezplačne vstopnice so na voljo na torek pred predavanjem (6. november ob 19. uri) na tej spletni strani. Število prostih mest je 32.

Program večera v četrtek,  8. novembra, ob 18. uri:

Od kje in kako opazovati

prof.dr. Tomaž Zwitter

V predavanju se bomo sprehodili od načrtovanja preprostih ljubiteljskih opazovanj do profesionalnih razmislekov, ali naj določen teleskop postavimo na Zemlji ali damo na satelit. Zaradi tehnološkega razvoja so rešitve pogosto drugačne, kot so bile pred leti. Večine vznemirljivih spoznanj tudi ne pridobimo z beleženjem lepih slik, ampak z bolj zvitimi tehnikami od spektroskopije in astrometrije do opazovanj nevidne svetlobe in gravitacijskih valov. Predavanje traja 45 minut.

Opazovalna delavnica s teleskopom

Bojan Dintinjana in Herman Mikuž

V primeru lepega vremena sledi praktična delavnica s teleskopi. Tema delavnice bo povečava teleskopa in uporaba različnih okularjev, ki jih bomo preizkusili na različnih objektih. Luna je en dan po mlaju in zahaja takoj za Soncem in ni vidna. Za prvi objekt bomo v teleskopu poiskali planet Mars, le ta je bil v veliki opoziciji 27. julija, zdaj pa se počasi oddaljuje od Zemlje in je v novembru še viden prvo polovico noči. Nato sledi ogled znamenitega poletnega trikotnika s svetlimi zvezdami: Deneb, Vega in Altair. Delavnica traja 60 minut.

Več na spletnih straneh Astronomske skupine in AGO Golovec