Domov > Raziskave > V žarišču > Tekočekristalni optični mikroresonatorji, ki jih lahko električno uglašujemo

Tekočekristalni optični mikroresonatorji, ki jih lahko električno uglašujemo

field off.jpg
field on.jpg

V prestižni reviji Nature Photonics je izšel članek Electrically tunable liquid crystal optical
microresonators
, avtorjev Matjaža Humarja, Miha Ravnika, Staneta Pajka in Igorja Muševiča s Fakultete za matematiko in fiziko UL in Instituta "Jožef Stefan" (Nature Photonics 3, 595 - 600 (2009)). Članek si je prislužil tudi mesto na tokratni naslovnici revije. V njem avtorji eksperimentalno in teoretično pokažejo, kako s spreminjanjem direktorske strukture v kroglasti kapljici nematskega tekočega kristala, dispergiranega v polimerni matriki, spreminjamo resonančne frekvence takega optičnega mikroresonatorja. Direktorsko strukturo kontroliramo z zunanjim električnim poljem, pri tem pa zaradi dvolomnosti nematskega medija premikamo resonančno frekvenco izbranega optičnega načina. Pri tipični valovni dolžini 600 nm je ob Q-faktorjih okrog 12.000 interval uglaševanja okrog 20 nm, kar je za dva velikostna reda več, kot običajno dosežemo pri trdnosnovnih mikroresonatorjih.