Ker želimo, da bi se na Fakulteti za matematiko in fiziko v Ljubljani čim bolje počutili, svojim študentom, študentkam ter zaposlenim nudimo različne oblike pomoči in podpore.
Psihosocialna svetovalnica
Psihosocialna svetovalnica je namenjena vsem študentkam, študentom in zaposlenim, ki potrebujejo podporo pri premlevanju vsakodnevnih vprašanj ali morda doživljajo stisko. Za svetovanje se lahko dogovorite tudi, če potrebujete pogovor o nadaljnjih korakih pri študiju, delu, osamosvajanju ali življenju nasploh, če se soočate z bolečimi izkušnjami ali izgubami iz preteklosti, če imate težave pri doseganje ciljev in motivaciji, če si želite izboljšati svojo komunikacijo in medosebne odnose ali ste zgolj radovedni in bi želeli poklepetati o sebi ter dobiti kakšno povratno informacijo.
Psihosocialna svetovalnica torej ni namenjena zgolj specialističnemu svetovanju, temveč tudi pogovoru o vsakodnevnih vprašanjih in razmislekih. V njej lahko tak pogovor opravite neobremenjeno, v miru in ob podpori strokovnjaka, ki se vam bo v celoti posvetil ter vam zagotovil anonimnost, diskretnost in zaupnost.
Kje in kdo svetuje?
Svetovalnica deluje na štirih lokacijah:
- na Fakulteti za matematiko in fiziko (ob torkih od 12.00 do 14.00, soba 519 na J21),
- na Pedagoški fakulteti (termini po dogovoru, soba 405),
- na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo (termini po dogovoru, soba 508),
- v študentskem naselju Rožna Dolina (termini po dogovoru, Dom VI),
- na Zdravstveni fakulteti (ob četrtkih od 12.00 do 14.00, družabni prostor v 4. nadstropju).
Na Fakulteti za matematiko in fiziko svetujejo: Saša Jakin, Tina Zupančič, Anja Gruden in Tomaž Vec.
Na Pedagoški fakulteti, Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo ter v študentskem naselju Rožna dolina svetujejo: Tadeja Kodele, Alenka Kobolt, Matej Vajda, Brina Ornik, Maja Majcen, Barbara Horvat Rauter, Simona Prosen in Julija Pelc.
Na Zdravstveni fakulteti se lahko obrnete na: Katja Čibašek, Ana Šuštar, Sebastian Krawczyk in Alenka Kobolt.
Kako se dogovoriti za srečanje?
Praviloma izberete tisto lokacijo, ki vam je bližja in tisto/ega svetovalko/ca, s katero/rim niste v nekem drugem odnosu (študijskem, sorodstvenem, poznanstvo…). Nato napišete mail tistemu, h kateremu želite priti in se tako dogovorite za termin, ki obema ustreza. Ali enostavno pridete, ko svetovalnica deluje (kar je manj priporočljivo, saj svetovalec/ka pogosto ni prost/a. Se bosta pa dogovorila vsaj za prosti termin).
Če slučajno ne morete priti na dogovorjeni termin, sporočite svojo odsotnost vsaj nekaj dni prej, da lahko prosti termin izkoristi nekdo drug. Če zaradi zdravstvenega stanja ali zaprtja fakultete ne morete priti na svetovanje, se lahko s svetovalci dogovorite za svetovanje preko Skypea, Zooma ali podobnih orodij.
Za predvideni termin, način in pogoje poteka svetovanja se predhodno dogovorite preko maila in zgolj z eno/enim svetovalko/cem!
Če je vaša stiska zelo huda, se obrnite na nujno medicinsko pomoč na 112 ali na Enoto za krizne intervencije v Ljubljani, Grablovičeva 44a, telefon: (01)5874 922 ali na Center za izvenbolnišnično psihiatrijo, Njegoševa 4, Ljubljana, telefon: (01) 4750 685.
Zaupne osebe za varovanje dostojanstva
Univerza v Ljubljani se zavzema za ničelno stopnjo strpnosti do vsakršnih oblik nasilja, spolnega in drugega nadlegovanja ter trpinčenja. Na njenih članicah je vzpostavljena mreža zaupnih oseb, na katere se lahko študentke, študenti in zaposleni obrnete, če ste žrtev vedenj ali ravnanj, ki žalijo vaše dostojanstvo, posegajo v vaše osebnostne pravice in integriteto ali okoli vas ustvarjajo nevarno, zastraševalno, ponižujoče ali drugače sovražno okolje. Te osebe vam bodo zagotovile varen prostor za pogovor, vas seznanile z vašimi pravicami in vas informirale o vaših možnostih ter nadaljnjih korakih.
Zaupne osebe, na katere se lahko obrnete na UL FMF, so: prof. dr. Irena Drevenšek Olenik, doc. dr. Gregor Cigler in Ivana Jug.
Ukrepe za varovanje dostojanstva ureja Pravilnik o ukrepih za varovanje dostojanstva zaposlenih na Univerzi v Ljubljani in študentov Univerze v Ljubljani.
LGBT podpora
Fakulteta za matematiko in fiziko je prva članica Univerze v Ljubljani s certifikatom LGBT prijazno. Če ste LGBT oseba in imate kakšen predlog ali vprašanje, se lahko z njim obrnete na LGBT koordinatorja FMF, prof. dr. Matjaža Konvalinko. Nanj se lahko obrnete tudi v primeru, ko potrebujete pomoč ali podporo, nasvet glede avtiranja, če imate težave z družino, če ste priča ali žrtev zmerjanja oziroma celo fizičnega nasilja ali če naletite na neprimeren odnos znotraj fakultete.
Varuhinja študentov
Pisarna varuha študentov je univerzitetno središče za uveljavljanje načel enakosti in vključevanja, varovanja dostojanstva, spoštovanja in skrbništva pravic študentov in študentk. Je posrednik med akademskim okoljem in širšo družbo s ciljem krepitve kulture odprtega in spoštljivega odnosa do raznolikosti. Temelji na uveljavljanju in promociji pravnih dokumentov in smernic za razvoj vključujoče, strpne in dialoške akademske skupnosti.
Pisarna varuha študentov je točka, ki zaposlenim in študentom nudi podporo:
- pri zagotovitvi vključujočega (študijskega) okolja,
- pri prilagajanju študijskega procesa,
- pri možnih oblikah in načinih prilagoditev,
- vezano na različne osebne okoliščine študentov.
Vzpostavljanje in uveljavljanje načel enakosti in vključevanja v okviru članic Univerze v Ljubljani in med različnimi skupinami deležnikov zahteva usklajen in prilagodljiv pristop. Z vključevanjem širšega kroga zaposlenih in študentov želimo skupaj začrtati zaveze in določiti prednostne naloge ter vzpostaviti aktivnosti, ki so usklajene s strategijo naše univerze in hkrati upoštevajo tudi posebnosti članic.
Za pomoč Pisarni varuha študentov je bil leta 2022 oblikovan Odbor varuhinje študentov. Odbor in Pisarna varuhinje tesno sodelujeta s Komisijo za vprašanja študentov UL in Psihosocialno svetovalnico UL.
Varuhinja študentov je dr. Milena Košak Babuder.
Uradne ure: po dogovoru