Umrl je profesor Franc Cvelbar

Datum objave: 29. 11. 2021
Splošno obvestilo
V petek, 26. 11. 2021, je umrl prof. dr. Franc Cvelbar, upokojeni sodelavec naše fakultete in častni član Društva matematikov, fizikov in astronomov Slovenije.

Profesor Cvelbar se je rodil l. 1932. L. 1958 je na Univerzi v Ljubljani diplomiral iz fizike, l. 1966 pa doktoriral. Kot pedagog je deloval na Oddelku za fiziko Fakultete za naravoslovje in tehnologijo ter nato Fakultete za matematiko in fiziko. Bil je tudi sodelavec Instituta Jožef Stefan. Ukvarjal se je z raziskavami v atomski in jedrski fiziki, predvsem z zajetjem nevtrona. Obenem se je posvečal delu na področju uporabne fizike ter napisal več učbenikov. Bil je mentor 5 doktorantom, 7 magistrantom in kar 55 diplomantom. Zelo se je posvetil diplomantom z drugih inštitutov in iz industrije ter s tem povezal fakulteto s prakso. L. 1971 je s sodelavci prejel Kidričevo nagrado. L. 2000 ga je Društvo matematikov, fizikov in astronomov Slovenije zaradi zaslug za razvoj fizike izvolilo za svojega častnega člana.

Svojcem izrekamo iskreno sožalje.