Fakulteta za matematiko in fiziko, Oddelek za fiziko

Datum objave: 30. 5. 2022
Zaposlitveni oglas
Raziskovalec (redna zaposlitev, rok za prijavo 31. avgust 2022)

**Priložnost za zaposlitev in doktorski študij **

v novem visokotehnološkem laboratoriju Fakultete za matematiko in fiziko na področju kvantne prepletenosti, manipuliranja kvantnih bitov, kvantne komunikacije in kvantnega računalništva. Doktorsko delo bo predvsem potekalo na področju raziskav in izvedbe delitve kvantnih ključev in kvantnih omrežij.

Kvantna komunikacijska omrežja bodo bistvena za nove kvantne tehnologije, kot so kvantno zaznavanje, kvantno računalništvo in kvantna simulacija. Zato bo v okviru Evropske unije pomemben razvoj kvantno komunikacijske infrastrukture. Vse države članice bodo vzpostavljale kvantno infrastrukturo in njeno uporabo za delitve kvantnih ključev (quantum key distribution).

Za Slovenijo bo to realizirano v projektu:

Demonstracija slovenske kvantne komunikacijske infrastrukture (SiQUID)

Delovanje doktoranda:

• implementacija delitve kvantnih ključev (QKD),
  • sodelovanje z drugimi raziskovalnimi inštituti za implementacijo robustnih QKD nastavitev za prihodnje aplikacije,
  • vzpostavitev QKD na dolge razdalje.

Za ta projekt bo v skupini prof. R. Kaltenbaeka možnost zaposlitve doktorskega študenta, s predvidenim datumom začetka dela 1. oktobra 2022.

Kontakt:
R. Kaltenbaek (rainer.kaltenbaek@fmf.uni-lj.si)
A. Ramšak (anton.ramsak@fmf.uni-lj.si)

Za vsebino oglasa, nadaljnji proces izbire kandidata in obliko medsebojnega sodelovanja med kandidatom in delodajalcem odgovarja delodajalec. Več informacij je na voljo tu.

Priponke