Sto let matematike in fizike na Univerzi v Ljubljani

COBISS.SI-ID:
Cena:
ni v prodaji

Zbornik, ki je nastal v počastitev 100-letnice Univerze v Ljubljani, prikazuje širši javnosti razvoj študija in znanstvenega dela v matematiki in fiziki. Obe stroki imata dolgo in pestro zgodovino, predvsem pa zelo živahno in razvejano sedanjost, v kateri so se razvila številna nova področja, z bogatimi povezavami v domačem gospodarstvu in v svetovni znanstveni sferi.

V obširnem uvodnem delu je prikazan razvoj matematike in fizike v slovenskem prostoru od začetkov leta 1704 z ustanovitvijo posebne stolice jezuitskega kolegija v Ljubljani, pa do sredine preteklega stoletja v okviru Univerze v Ljubljani. Obdobje druge polovice stoletja, ko se zlagoma vzpostavi organizacijski okvir sedanje fakultete, je zajeto v kratkem veznem poglavju, ki se tiče le upravno-političnih sprememb v naravoslovno-tehnoloških strokah na Univerzi. Vsebinsko, se pravi študijsko in raziskovalno dogajanje, je zajeto v drugem delu publikacije, v pregledu posameznih področij, ločeno po obeh strokah.